Fizjoterapia

 

Fundamentalnym elementem rehabilitacji jest fizjoterapia. Bielsko-Biała może poszczycić się profesjonalnym ośrodkiem, takim jak nasz, który skutecznie zmniejszy ból i pobudzi sprawność całego organizmu.

 

Fizjoterapia – co to takiego?

 

Fizjoterapia to jedna z nauk medycznych, wykorzystująca w swojej pracy naturalne bodźce ruchowe, fizykalne oraz manualne. Jej założeniem jest zahamowanie procesów chorobotwórczych, aby możliwy okazał się powrót pacjenta do zdrowia. Fizjoterapia chroni również przed nawrotami dolegliwości. Związana jest z rehabilitacją medyczną, stąd można podzielić ją na kilka działów. Ich ostateczny dobór jest uzależniony rodzajem zastosowanego bodźca, dlatego możemy wyróżnić:

 

  • kinezyterapię (oddziaływanie poprzez ruch)

  • balneoterapię (oddziaływanie poprzez naturalne czynniki)

  • terapię manualną (oddziaływanie poprzez bodźce mechaniczne i kinetyczne)

  • masaż leczniczy (oddziaływanie poprzez bodźce mechaniczne)

  • hydroterapię (oddziaływanie poprzez lecznicze kąpiele)

  • klimatoterapię (oddziaływanie poprzez klimat)

 

Jeśli trafnie zostaną dobrane odpowiednie bodźce, w organizmie człowieka dojdzie do wystąpienia oczekiwanych reakcji, skutkujących produkcją hormonów. Ponadto, właściwie dopasowane do jednostki chorobowej zabiegi zwiększą wydajność organizmu, pobudzając go do skuteczniejszej walki. Dzięki fizjoterapii pokonamy stany zapalne, a także przyspieszymy gojenie się ran. Z jej usług regularnie korzystają sportowcy, którzy narażając swoje ciało na ogromny wysiłek, potrzebują skutecznej i szybkiej odbudowy.

 

Popularne techniki fizjoterapeutyczne

 

W wielu placówkach świadczących usługi fizjoterapeutyczne, można spotkać się z popularnymi metodami wykorzystywanymi w lecznictwie. Do najczęściej spotykanych można zaliczyć:

  1. Terapię manualną, która poprzez uciskanie odpowiednich miejsc na ciele, jest w stanie złagodzić objawy bólowe, przywracając równowagę mięśniową. Przyjmuje postać masażu, stosowanego w leczeniu objawowym stawów i kręgosłupa. W zależności od tego, czy problemem jest staw, mięsień, więzadło czy nerw, zadaniem terapeuty jest dostosowanie odpowiedniej metody leczenia. W tym przypadku może to być mobilizacja stawów zwiększająca ich ruchomość, neuromobilizacja oddziałująca na nerwy, masaż, szybkie uruchomienie stawu oraz stretching.

  2. PNF – to popularna metoda stosowana wobec pacjentów borykających się z problemami kostno-mięśniowymi, stawowymi czy nerwowymi. Jej założeniem jest przywrócenie dawnej sprawności ruchowej, stosując w tym celu techniki stabilizujące, przeciwbólowe, rozluźniające, uczące koordynacji oraz ruchu. Terapia wykazuje się postrzeganiem pacjenta w sposób kompleksowy, wykorzystując do tego zdrowe i silne partie ciała.

  3. NDT – terapia stosowana jest w Polsce dla wcześniaków, niemowląt i dzieci, u których zdiagnozowane zostały objawy neurologiczne, genetyczne, ortopedyczne lub opóźniające rozwój.

 

Bez względu na to, czy chcemy zahamować rozwój choroby, czy też dojść do siebie po urazie, w każdym przypadku fizjoterapia przyniesie oczekiwane rezultaty. Polecamy zatem ośrodek fizjoterapeutyczny, mieszczący się w Bielsku Białej, który na nowo przywróci komfort życia, zaś w wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z asortymentem sklepu medycznego.